20 تیر 1391

خواص آب زمزم (1)

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
2/8

خواص آب زمزم  (1)

یكی از حكمتهایی كه خداوند، مكه مكرمه را مقصدی برای انسانها قرارداده این است كه، آب زمزم در آن قرار دارد. بعضی‌ها می‌پرسند چرا آب زمزم؟
زیرا آب زمزم: مریض را به اذن خداوند شفا داده، گرسنه را سیر و تشنه را سیراب می‌كند و بیماری را كه سحر و جادو شده است نجات می‌دهد و اینها در هیچ آبی یافت نمی‌شود. مگر در آب زمزم.
پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود

(مَاءُ زَمْزَمَ لِمَا شُرِبَ لَهُ) آب زمزم برای آن چیزی است كه نوشیده می‌شود. (این حدیث آلبانی آن را صحیح دانسته است.) و همچنین پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود (انها مباركة انها طعامُ طُعم و شفاء سقم) همانا آب زمزم مبارك است غذایی است برای گرسنه و شفایی است برای بیماری.
1- طعامُ طُعم: غذایی است كه گرسنه را سیر می‌كند.
2- شفاء سقم: آب زمزم شفای بیماریها است.

از اموری كه مكه مكرمه را مركز جاذبه زمین قرارداده همان آب زمزم است.
زیرا سرزمین مكه كه چشمه آب زمزم از آن بیرون می آید پوشیده از صخره‌هایی بزرگ، سخت، محكم و بسیار مقاوم است و در آن سرزمین بارانی نمی‌بارد و رودی هم در آن جاری نیست و دریاچه‌ای در آن یافت نمی‌شود بلكه مكه مكرمه در میان صحرا و كویری واقع شده و هیچ انسانی فكر نمی كند در چنین سرزمینی چنین چشمه آبی باشد. بعضی‌ها می‌پرسند چگونه این آب با گذشت 3000 سال نه كم شده و نه خشك شده بلكه برعكس هرچه آب از آن برداشته می شود بیشتر می شود. در هر ثانیه معدل 5/18 لیتر آب از آن بیرون می آید و این چیز كمی نیست. مهندسان وقتی اطراف مكه مكرمه تونل‌هایی برای تسهیل مناسك حج ایجاد می‌كردند به چیز عجیبی برخوردند و آن اینكه هرچه تونلها بسوی چاه زمزم نزدیكتر می‌شد آب موجود در تونلها زیادتر می‌شد مثل اینكه جاذبه‌ای آنها را به طرف چاه زمزم می‌كشاند. دانشمندان اقدام به تجزیه آب زمزم نمودند و به این نتیجه رسیدند كه آب زمزم به طور صددرصد عاری از آلوده بودن به هرگونه میكروبی است. و این در بین آب چشمه‌ها و چاه‌ها چیزی نادر و كمیاب است. اضافه بر این املاح مفید در آب زمزم بسیار فراوانتر از املاح مفید موجود در آبهای مكه مكرمه و اطراف آن است به طوری كه املاح مفید موجود در آب زمزم 8 برابر املاح موجود در آبهای موجود در مكه مكرمه و اطراف آن است. املاح مفید موجود در آب زمزم(2000 میلی گرم) در یك لیتر است در حالیكه املاح مفید موجود در آبهای موجود در مكه مكرمه (260 میلی گرم در لیتر است).


در صحیح مسلم در قصه اسلام آوردن ابی‌ذر غفاری (ص) می خوانیم كه او به مدت 30 روز در نزدیكی چاه زمزم به سر می‌برد زیرا زخمهایی در بدنش بود در این مدت زخمهایش بهبود پیدا كرد و آنقدر چاق و فربه شده كه شكمش پوست انداخت و بسیار چاق گشت. می‌دانیم كه جسم انسان از همان عناصری تشكیل شده كه زمین از آن عناصر تشكیل شده است. سلامتی جسم انسان وابسته به توازن این عناصر در بدن می‌باشد. پس سبب بسیاری ازبیماریها یا به خاطر به هم خوردن این توازن یا از بین رفتن این عناصر در بدن می‌باشد. آب زمزم این توازن را برقرار می‌كند و یا جایگزین عناصری می شود كه از بین رفته است.
فایده اول:

آب زمزم برای هر نوع مریضی یا هر نوع بیماری مفید است. اما مواد غذایی مصنوعی(سرم) برای هر نوع بیماری مفید نیست و شاید مضر هم باشد. به عنوان مثال اگر به بیماری كه مرض قند دارد سرم قند بدهند در جا می‌میرد. اما آب زمزم تمام بیماران می‌توانند از آن استفاده كنند.
علاوه براین بیماران آن را برای شفا می خورند تا به اذن خداوند شفا پیدا كنند.
ملاحظه: منظور این نیست كه بیمار نزد پزشك نرود و فقط برای بدست آوردن سلامتیش آب زمزم استفاده كند خداوند انسان را با دانش و معرفت آراسته است و اینها همه وسیله هستند.
فائده دوم:
مطلب قابل توجه دیگر این است كه آب زمزم برای آشامیدن سبك می‌باشد و انسان می‌تواند به مقدار زیاد از آن استفاده كند، پزشكان همیشه تأكید بر استفاده زیاد مایعات مخصوصاً آب دارند. مطمئناً استفاده از آب زمزم در كمیتهای زیاد برای سلامتی بسیار مفید است.
فائده سوم:
همچنین یكی از خاصیتهای آب زمزم این است كه در درمان بعضی از بیماریها از طریق پاشیدن آب زمزم بر روی عضو بیمار كاربرد دارد بیماریهایی مثل بیماری پوستی، روماتیزم، درد مفاصل، درد زانو و گردن. امام مسلم روایت می كند كه (پیامبر صلی الله علیه و سلم از آب زمزم بر می‌داشت و برروی مریض می پاشید و به مریض می‌داد تا بخورد).
5- اعجاز الهی در قراردادن طواف از چپ به راست.
در حج و عمره از مسلمانان خواسته شده است كه هفت بار دور خانه خدا طواف كنند. نقطه شروع حجرالاسود و نقطه پایانی آن نیز حجرالاسود می‌باشد. این طواف برخلاف گردش عقربه ساعت می باشد.
علم امروزی این را ثابت كرده است كه جهت گردش طواف از چپ به راست دقیقاً مطابق گردش همه اجزای ریز و درشت جهان هستی است. مثلاً الكترون در گردش به دور خودش و به دور هسته از چپ به راست می‌باشد. ماه نیز در گردش به دور زمین و زمین به در گردش به دور خورشید و منظومه‌ی شمسی در گردش بر محور كهكشان راه شیری و كهكشانها در گردش بر محور جهان هستی (كه به جز خدا هیچ‌كس نمی‌داند، كجاست) همه از چپ به راست می‌چرخند.
وَكُلٌّ فِی فَلَكٍ یَسْبَحُونَ (
نكته اول:
علم این را ثابت نموده كه حركت همه اجزای هستی در این جهان از چپ به راست می باشد.
مسلمان وقتی كه بر طبق دستور طواف می‌كند طوافش با گردش هر آنچه در جهان هستی وجود دارد می‌باشد. خداوند می‌فرماید: {سَنُرِیهِمْ آیَاتِنَا فِی الْآفَاقِ وَفِی أَنفُسِهِمْ حَتَّی یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ }فصلت53نشانه‌های خود را در كرانه‌ها و در خودشان به ایشان خواهیم نمود تا برایشان روشن گردد كه خداوند حق است.

 

در این باره مثالهایی می‌آوریم.
1- مسابقات دومیدانی در ورزشگاه‌ها از چپ به راست شروع می‌شود. (یعنی همان جهت طواف در دور كعبه)
2- حركت گردبادها به دور مركزش از چپ به راست شروع می شود(یعنی همان جهت طواف در دور كعبه)
3- حركت اسپرم به دور تخمك قبل از لقاح از چپ به راست شروع می شود.( یعنی همان جهت طواف در دور كعبه)
4- جهت حركت ماشینها در خیابانها و در میدانها از چپ به راست می باشد(یعنی همان جهت طواف در دور كعبه)
5- حركت موشكها پس از پرتاب نیز از چپ به راست می باشد.( یعنی همان جهت طواف در دور كعبه)
6- گردش خون در بدن انسان نیز از چپ به راست می باشد.(یعنی همان جهت طواف در دور كعبه)
7- هفت بار سعی بین صفا و مروه نیز از چپ به راست می باشد.( یعنی همان جهت طواف در دور كعبه)
نكته 2
بعضی از كشورها حركت مسیر اتومببیل‌هایشان از راست به چپ می باشد خلاف جهت طواف مثل كشورهای (انگلستان، سوئد، هند، قبرس) و این برخلاف فطرت سلیم انسان می‌باشد.
این كشورها و به خصوص كشور انگلستان به این فكر افتاده‌اند كه به سوی فطرت سلیم برگردند و حركتشان از چپ به راست تغییردهند یعنی همان جهت طواف (یعنی از چپ به راست)
به خاطر مشكلات و زحمتهایی كه در نتیجه این نوع حركت دارد كه همیشه آنان در زحمت و سختی در رانندگی‌شان هستند. جهت حركت ماشینها در انگلستان برخلاف جهت طواف از راست به چپ می باشد.
نكته 3
یك مطلب كه قابل تامل است این است كه اسلام منهج و روشی است كه اهتمام وی‍‍ژه‌ای به راست می‌دهد در حدیث صحیح آمده استمده است آمده است
(پیامبر صلی الله علیه و سلم از راست شروع كردن را دوست می‌داشت. در نظافتش، كفش پوشیدنش، و شانه كردن سر و در همه موارد).
با این وجود چرا بر مسلمان واجب است فقط در این عبادت یعنی طواف و سعی از چپ به راست یعنی برخلاف روش منهج اسلامی شروع كند؟
حركت از چپ به راست در طواف و سعی به خاطر هماهنگی با حركت جهان صورت می گیرد و اما حكمت اینكه كل جهان چرا از چپ به راست می گردد هیچ كسی نمی‌داند به جز خداوند. پس وظیفه ماست كه بگوییم (سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَإِلَیْكَ الْمَصِیرُ }البقرة285

 

تعداد مشاهده (5771)       نظرات (3)

نظرات کاربران درباره خبر "خواص آب زمزم (1)"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید